Portable CPP v6.0


دوستان عزیزی که از سالهای گذشته در کنار تک دنلود بوده اند به خاطر دارند که سال گذشته ما برای نخستین بار نسخه ای Portable از ویژوال بیسیک 6 را تقدیم دوستان گرامی نمودیم که برای اولین بدون نیاز به نصب میتوانست علاوه بر اجرای برنامه در محیط مفسری فایل اجرایی exe نیز ایجاد نماید امروز پس از قریب یک سال و تست نزدیک به 30 برنامه مشابه با حجم بیشتر از یک و نیم گیگا بایت خوشحالیم هم اینک نسخه بدون عیب و نقص و کاملی از ویژوال سی پلاس پلاس 6 را در اختیار علاقمندان گرامی قرار دهیم که میتواند بدون نیاز به نصب تقریبا اکثر امکانات کامپایلر فوق را در بر داشته باشد .

portablecpp

نرم افزار ویژوال سی پلاس پلاس قسمتی از نرم افزار بسته نرم افزاری ویژوال استدیو 6 میباشد که در سال 1998 توسط میکروسافت ارائه گردید و تا کنون نیز 6 اصلاحیه تحت عنوان سرویس پک برای آن در نظر گرفته شده است . امروزه با وجود بسته های ویژوال استدیو 2005 و 2008 و گسترش زبان #C ( سی شارپ ) هنوز به صورت گسترده ای استفاده از ویژوال استدیو 6 رواج دارد و خصوصا امکانات برنامه نویسی ++C آن به صورت کامپایلر استاندارد در بسیاری از مراکز آموزشی محسوب میگردد . همچنین در اکثر مسابقات جهانی برنامه نویسی به زبان سی ، شرط درستی نرم افزارهای نوشته شده توسط شرکت کنندگان ، امکان کامپایل و اجرا بوسیله کامپایلر مزیور میباشد .
از بزرگترین مشکلات بسته ویژوال استدیو 6 حجم نزدیک 700 مگابایتی آن میباشد که حتی ده سال پس از اتشار نسخه اولیه آن اندکی بزرگ به نظر میرسد ( خصوصا اگر قصد استفاده از Help بسیار بزرگ آن موسوم MSDN را با حجم نزدیک به 2 گیگابایت داشته باشیم ) برنامه نویسان گرامی به خوبی واقف میباشند که گاه برای تصحیح حتی یک خط از نرم افزار نوشته شده و به دلیل فقدان نرم افزارهای برنامه نویسی بر روی اکثر سیستمهای موجود ، مجبور به بازگشت به سیستم اصلی خود میگردند که گاه سبب اتلاف وقت و هزینه بسیار میگردد و گاه نیز رحنه یک ایده جدید به ذهن این عزیزان و عدم دسترسی به ابزار مناسب پیاده سازی آن سبب فشار مضاعف روحی خاصی میگردد که اکثر دوستان برنامه نویس حداقل چند بار آن را تجربه نموده اند .
عزیزانی که قبلا از این نرم افزار استفاده کرده اند و یا به محیط آن آشنایی دارند میدانند که برای شروع برنامه نویسی صرفنظر از امکانات ساخت dll ، ActiveX ، COM و …. سه حالت :

Win32 Console application ، Win32 application و MFC AppWizard در اختیار کاربر میباشد و خروجی کامپایلر نیر میتواند به عنوان یک فایل اجرایی در قالب یکی از دو حالت Win32 Debug یا Win32 Release همگذاری گردد .
تنها محدودیت نگارش حاظر از نسخه 6.0 ویژوال سی پلاس پلاس در استفاده از MFC برای همگذاری در حالت Debug میباشد…. و اما ممکن است برای دوستانی که آشنایی کمتری با ابزارهای برنامه نویسی میکروسافت دارند این سوال مطرح گردد که این مشکل تا چه اندازه کاربرد این نرم افزار محدود میسازد ؟ برای پاسخ به این سوال ابتدا لازم است اندکی به گذشته بازگردیم و تاریخچه کوتاهی از ضرورت استفاده از ابزارهای برنامه نویسی شی گرا در توسعه نرم افزارهای تحت ویندوز را مرور نماییم .

samplecpp

با ظهور سیستمهای عامل گرافیکی نظیر MAC و Windows در اوایل دهه نود میلادی ، نیاز شدیدی به ابزارهای مناسب برنامه نویسی سازگار با پیچیدگی ذاتی Operating System های گرافیکی ابراز میگردید و تنها گزینه مناسب نیز که علاوه بر قابلیت های گسترده توانایی پشتیبانی از برنامه نویسی شی گرا را پشتیبانی مینمود در آن زمان زبان C توسعه یافته یا ++C بود که در سالهای قبلتر توسط Bjarne Stroustrup و در AT&T توسعه یافته بود . در حقیقت نیاز به امکانات برنامه نویسی شی گرا از آنجا ضرورت میافت که در سیستمهای عامل جدید میتوانست حالات بسیار پیچیده ای از مدیریت پنجره ها ، Task ها و اشیا مجازی و روابط بین آنها ایجاد گردد که در برنامه نویسی عادی پشتیبانی از آن مستلزم پرداخت هزینه بسیار از جانب کل سازمان توسعه دهنده نرم افزار میباشد و توسعه زبان سی نیز که در اینجا بسیار راهگشا گردید در اصل با هدف شبیه سازی دنیای واقعی در شیبه سازی های کامپیوتری صورت گرفته بود .
از جایی که شروع برنامه نویسی شی گرا در ویندوز مستلزم تعاریف خاص نرم افزارهای فوق نظیر Class و …. میباشد میکروسافت به منظور پرهیز از هر نوع هرج و مرج و دوباره کاری پیشنهاد میکند کلیه برنامه نویسانی قصد استفاده از ++C در برنامه نویسی تحت ویندوز را دارند از حدود هزار و اندی کلاس از پیش تعریف شده که قبلا در میکروسافت توسعه یافته است ، استفاده نمایند . از این کلاسها که به MFC یا Microsoft Foundation Classes معروف میباشند در اکثر برنامه های بزرگ و کاربردی استفاده گردیده است .
برای استفاده از MFC AppWizard در این نسخه از سی پلاس پلاس لازم است قبلا فایل mfc42.exe که ضمیمه نرم افزار میباشد را قبلا اجرا نماییم . این فایل که مستقیما از سایت میکروسافت فراهم گردیده دو dll اساسی مورد نیاز این نوع از نرم افزارها را در محل مناسب جایگزین میسازد .
ولی حتی در این صورت نیز کامپایل و یا همگذاری این نوع از Source در حالت Win32 Release امکانپذیر میباشد .
برای اجرای نرم افزار فایل StartVC.exe از پوشه ++C را اجرا فرمایید .
بررسی امنیتی نرم افزار توسط دو آنتی ویروس کاملا به روز Norton و Nod32 بدون مشکل ارزیابی گردیده است .

حجم فایل : 42 مگابایت

Advertisements
%d bloggers like this: