Portable KChess Elite v4.0.0.0.37


نرم افزار Kchess از زیباترین نرم افزارهای باری کامپیوتری شطرنج میباشد که با وجود حجم کم خود به خوبی میتواند حتی بر حریفان با تجربه پیروز گردد .

الگورتیم تقریبا همه نرم افزارهای شطرنج کامپیوتری بر پایه محاسبه وضعیت صفحه در حالتهای مختلف تکوین یافته است . بر این مبنا ، وضعیت طرفین در هر گام از محاسبه حالتهای ممکن ، بررسی شده و به آن امتیازی تعلق میگیرد مرجع ارزش گذاری بر هر حالت ، تعداد و نوع مهره های طرفین میباشد که بر حسب روش قدیمی مجموع عددهای منسوب به مهره های مختلف صورت میگیرد در این روش برای پیاده عدد 1 ، اسب و فیل عدد 2.5 ، رخ عدد 5 و وزیر عدد 8 در نظر گرفته میشود . ارزش تاکتیکی شــاه 1.5 ولی از نظر استراتژیک ، بینهایت در نظر گرفته میشود . در هر وضعیت یک عدد کلی که مبین مجموع مهره های هر طرف میباشد ، در نظر گرفته میشود و مطابق آن بهترین مسیر محاسبه میگردد .
البته امکان محاسبه تمام حالتها به به دلیل حجم بسیار زیاد محاسباتی حتی با ابر کامپیوترها امکانپذیر نمیباشد ولی الگوریتمهای هوشمند میتوانند بسیاری از شاخه های زائد را در نمودار درختی محاسبه حذف نمایند.

elite4

Kchess نیز همانند اکثر نرم افزار های شطرنج کامپیوتری در وضعیت ابتدای بازی و یا زمانی که تعداد مهره های طرفین زیاد میباشد قادر به محاسبه تعداد حالت کمتری نسبت به حالت خلوت بودن صفحه میباشد .از این رو نیز استراتژی اولیه آن مبتنی بر خلوت ساختن صفحه با روش مهره به مهره میباشد .

شایان ذکر میباشد در سطح توان محاسباتی غالب PC ها عمق جستجو در نمودار درختی در ایتدای بازی 7 میباشد و هرگز از هم در زمان معقول از 11 تجاوز نمیکند ( به این معنی که حداکثر تا 11 مرحله بعد از وضعیت موجود قابل محاسبه نیست ) ولی با خلوت شدن صفحه و رسیدن تعداد مهره های طرفین به چند عدد به سهولت میتوان تا عمق 25 را محاسبه نمود که این حالت مبین برتری مطلق ماشین به انسان میباشد. ( شاید تنها تعداد انگشت شماری از انسانها قادر به در نظر گرفتن همه حالات موجود تا 25 حرکت بعد باشند )
همچنین با خلوت بودن صفحه امکان محاسبه همه حالات فراهم میگردد که محدودیت حذف بسیاری ار حرکات عالی را از پیش پا برمیدارد زیرا به نظر بسیاری از منتقدان برنامه های شطرنج کامپیوتری قادر به ارائه حرکات نبوغ آمیز نیستند ( مثل حرکاتی که با دادن چند قربانی شرایط رسیدن به وضعیت بسیار بهتری فراهم میگردد و این نیز از همان بخش حذف شاخه های زائد درخت جستجو ناشی میگردد ).

در Kchess واسط کاربری نرم افزار بسیار زیبا طراحی گردیده و انواع تنظیمات را ، مطابق میل کاربر امکانپذیر میسازد همچنین تعیین درجه سختی بازی نیز هم از طریق تنظیم زمان و هم از طریق تعیین عمق جستجو امکانپذیر میباشد .

نرم افزار کاملا Portable و بی نیاز از هر نوع کرک میباشد.
ملاحظات امنیتی : شماری چند از آنتی ویروسهای نه چندان شناخته شده فایل نرم افزار را آلوده قلمداد میکنند نظیر : Jiangmin ، K7AntiVirus ، F-Prot و …
و تقریبا همه آنتی ویرسهای معتبر و به نام فایل فوق را سالم و بدون مشکل ارزیابی نمودند :
Avast ، AVG ، BitDefender ، Kaspersky ، NOD32 ، Panda ، Symantec ، کلیه نگارشهای McAfee و …
برای اجرای نرم افزار تنها کافی است از پوشه Portable KChess Elite v4.0.0.0.37 فایل KChess Elite.exe را اجرا فرمایید .

حجم فایل :  3.11 مگابایت

Advertisements
%d bloggers like this: