استقبال از عيد فطر


براساس يكي از سنت هاي رايج، معمولاً مردم در آخرين شب از ماه مبارك رمضان نزد امامان جماعات مساجد و نمايندگان مراجع عالي قدررفته، و از آنان رؤيت هلال ماه شوال را استفتاء مي‌كنند، كه پس از شنيدن جواب مثبت ، با پخش خرما و شيريني بين مردم به استقبال عيد سعيد فطر مي‌روند.
ازفضيلت هاي شب و روز عيد فطر، قرائت دعاهاي ختم قرآن، وداع ماه مبارك رمضان، دعاي ابوحمزه، شب زنده‌داري و انجام اعمال ويژة شب عيد فطر است. روزه‌داران پس از يك ماه عبادت خدا، بعد ازطلوع آفتاب با تناول خرما افطار كرده و با دادن زكات فطره، كه آن را شرط قبولي روزه خود مي‌دانند، براي اقامة نمازمخصوص عيد سعيد فطر در مساجد آماده مي‌شوند، و با گفتن جملة اسعدالله ايامكم، اين عيد مبارك و خجسته را به همديگر تبريك مي‌گويند. از جمله مناسبت‌هاي ويژة اين روز سعيد، تعيين قرارهاي عقد و عروسي و انجام اعمال نيك است .
دراين روز، روزه‌داران كه يك ماه را در ضيافت خدا بسر برده‌اند، در مراسم باشكوه نماز عيد شركت كرده و پذيرش طاعت‌ها و عبادتهايشان را از خداوند متعال خواستار مي‌شوند و زكوة و فطريه خود را ادا مي‌كنند.
پرداخت فطريه
روز آخر ماه روزه، روز كنار گذاشتن فطريه است. سرانه فطريه در گذشته مقدار سوقه (so vaqqa معادل 8/3 من) گندم يا جو بود. سرپرست هر خانواده مقدار فطريه را از جنس موجود در خانه جدا مي‌كرد و در بيرون از اتاق، جدا از اموال خانه قرار مي‌داد، به اين نيت كه ديگر جزو اموال نيست و به ديگري تعلق دارد، اگر كساني توان مالي داشتند به جاي جنس قيمت آن را از پول‌هاي خود جدا مي‌كردند و براي فطريه كنار مي‌گذاشتند. در صورتي كه هنگام كنار گذاشتن فطريه فردي غير از افراد خانواده در خانه حضور داشته باشند بايد فطريه او را نيز كنار گذاشت. زمان دادن فطريه به مستمندان روز عيد فطر بعد ازنماز عيد است.

Advertisements

No comments yet

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: