ده جهنم به روايت تصویر


فهرست‌هاي ده‌تايي در ادبيات و ژورناليسم دنياي مدرن، نماد ليستي از بهترين‌ها و برترين‌هاست و كمتر پيش آمده كه به بدترين بپردازد؛ از جمله فهرست جديد «رويترز» براي 10 نقطه از جهان كه شما را از رفتن به آنجا نهي مي‌كند!

مقام اول متعلق است به بندر مورثبي در گينه‌نو كه به طور متوسط 115 مورد جديد از ابتلا به ايدز را ماهيانه گزارش مي‌كند! بيكاري، دزدي و آدم‌ربايي در پايتخت گينه‌نو بيداد مي‌كند!

بقیه در ادامه مطلب

مقام دوم به شهر لينفن در چين مي‌رسد با بيشترين آلودگي هوا، در جوار صنايع غير اصولي و معادن بزرگ ذغال سنگ كه ابري از غبار مسموم كك و آلاينده هاي هوا آسمانش را هميشه تيره نگاه داشته است!

مقام سوم به شهر بوجمبورا در جمهوري برونئي در شرق آفريقا تعلق دارد كه فساد و وضع نابسامان اقتصادي آن، پايين‌ترين نرخ رشد اقتصادي جهان را برايش به ارمغان آورده است و شهره به نسل كشي و كشتارهاي دسته جمعي است!

مقام چهارم متعلق است به پيونگ يانگ در كره شمالي، به عنوان شهري كه عليرغم ظاهرش، در باطن رژيم مديريتي و حكومتي استبدادي داشته و فقط يك شبكه راديو و تلوزيون تحت مراقبت‌هاي شديد حكومتي دارد و حتي دوچرخه‌سواري نيز در اين شهر به دلايل سياسي! ممنوع است!

مقام پنجم در كمال ناباوري متعلق است به اوكلاهما در ايلات متحده و به خاطر بيشترين مخاطرات بلاياي طبيعي. اين شهر در كريدور معروفي كه بيشترين گردبادهاي موسمي در آن مي‌وزد، در ماه‌هاي مارس تا آگوست بيشترين ريسك مسافرت را دارد!

شهر چرنوبيل در اوكراين هنوز تبعات آلودگي‌هاي راديواكتيويته در دهه نود قرن بيستم را به دوش مي‌كشد و با مناطق خالي از سكنه و رودخانه‌ها و درياچه‌هاي آلوده‌اش مقام ششم را به خود اختصاص داده است.

موگاديشو در سومالي به عنوان بي‌قانون‌ترين شهر هرت جهان! پس از فروپاشي قدرت مركزي در دهه پاياني هزاره دوم و استقرار واحدهاي حافظ صلح، مدت‌هاي مديدي است كه در رتبه هفتم، از همه برشورهاي توريستي و مسافرتي حذف شده است.

ياكوتسك در روسيه با طبيعتي سرد و منجمد كننده و فاصله‌اي بسيار دور از مسكو (شش قاچ ساعتي در معيار ساعت جهاني) در تمامي طول سال با دمايي در حدود 32 درجه زير صفر! به درستي سردترين منطقه مسكوني جهان لقب گرفته و در مقام هشتم، فقط در صورت افت دما به كمتر از ميزان يادشده، كودكانش مجاز به تعطيل مدارس هستند!

داكا در بنگلادش گرفتار تبعات جنگ‌هاي داخلي عدم ثبات سياسي و بلاياي طبيعي بوده است ولي فقط به خاطر حد بالاي آلايندگي هوا و محيط زيست در اثر توسعه نابسنده صنعتي مقام نهم را به خود اختصاص داده است.

بغداد پايتختي در همسايگي كه روزي مثل آبادي و امارت نشيني بود، اكنون در آتش سودجویی و جنگ طلبی آمریکا و حامیانش مي‌سوزد، پس از جنگ خليج فارس و به زانو درآمدن ديكتاتور معروفش اين شهر به بالاترين آمار سرقت، آدم ربايي و تجاوز به عنف دست يافته است و در اين ليست نيز مقام آخر و دهم را پيدا كرده است.

Advertisements

No comments yet

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: